71033 са жителите на Велико Търново – това сочат данните на Главна дирекция ГРАО, които са публично достъпни. Колко хора живеят в град Велико Търново е динамична величина, която се променя ежедневно. Това показват данните и на НСИ, и на ГД ГРАО. Населението се увеличава постепенно до пандемията от Ковид-19. Тази тенденция се потвърждава от анализите по два критерия – настоящ и постоянен адрес. Официалната статистика за жителите на старата столица:
- 2016 година: 71706 жители;
- 2017 година: 72048 жители;
- 2018 година: 72528 жители;
- 2019 година: 72277 жители;
- 2020 година: 71871 жители;
- 2021 година: 71254 жители;
- 15 септември 2022 година: 71033 жители. Към същата дата населението на цялата община е 88 356 души.
Спадът на населението след 2019-а година е причинен от пандемията. За цялата 2021-а година НСИ отчита рекордна смъртност и рекорден отрицателен прираст - 90 000 души, подобен България е имала преди век – по време на испанския грип – 87 000 души. Град и община Велико Търново не са изолирани от тази негативна тенденция. Пандемията обаче открива и друга динамика на движението на населението – увеличават се жителите на населените места извън общинския център. Ако през 2019-а година в тях жителите са били 11944, през 2021-а година те вече са 13299. Ръстът за тези две години е повече от 1300 души.
Преброяването отчита моментно жителство, а разминавания с ежемесечните данни се наблюдават във всеки град община. Не бива да се пропуска и фактът, че то бе проведено в тежка вълна на пандемията. Анализи сочат, че следва да взимаме за най-актуални данните на ГД ГРАО. според които населението на град Велико Търново е над 71 000 жители.
Стандарт на живот
Съществуват различия в условията на живот между населените места на община Велико Търново, дължащи се на спецификата в развитието им. Определящо значение има икономическото развитие, но е важно и значението на социалните фактори.
Община Велико Търново по всички индикатори е над средните, по-близо до максималните им значения. Според комбинирания образователен индекс с най-висока стойност на индекса е община Велико Търново (6-то място в страната), а според икономическия компонент – 9 място. Въз основа на общия индекс на човешко развитие, община Велико Търново се определя като високо развита.
Във Велико Търново, е съсредоточено близо 76,5% от градското население на общината. Населението на града е с висок трудов потенциал и високо образователно равнище.
Образователното равнище на населението на община Велико Търново е високо и е с тенденция към нарастване на броя и дела на високообразованите лица. В община Велико Търново делът на високообразованото население е по-висок от средното равнище за страната.
-
Добро геостратегическо положение;
-
Международен транспортен коридор №9;
-
Административен и образователен център;
-
Туристически център с национално значение;
-
Съхранена природна среда;
-
Добра инфраструктура;
-
Висококвалифицирана работна сила;
-
Производствен опит и производствени предприятия с потенциал;
-
Наличие на предприемачески интерес от страна на производители;
-
Добре развити енергийни източници /ел.мрежа, топлофикационна мрежа, газопреносна мрежа;
-
Добре развито строителство;
-
Развит банков и финансов сектор;
-
Изграден магистрален пътен възел;
-
Добро състояние на пътищата от І-ви клас;
-
Изградена пътна мрежа;
-
Изградена улична мрежа;
-
Добре изградена ж.п. инфраструктура;
-
Водоснабдяване на всички населени места;
-
Напълно изградена електроразпределителна мрежа;
-
Наличие на магистрален газопровод;
-
Наличие на хидромелиоративни съоръжения;
-
Пълно покритие на мобилни оператори;
-
Наличие на интернет достъп на населените места;
-
Екологично чисти територии;
-
Наличие на кадастрални и регулационни планове за всички населени места.