ПРОТОКОЛ № 47

 

ОТ ЗАСЕДАНИЕ НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО, ПРОВЕДЕНО НА 30.05.2002 г.ОТ 09:30 ч. В ЗАЛАТА НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ

 

 

На заседанието присъстваха 28 /двадесет и осем/ общински съветника, отсъстват 9 /девет/: г-н И. Манчев, г-н Хр. Димитров, г-н И. Стоянов, г-н М. Михов, г-жа Р. Брайнова, г-н Х. Хаджихасан, г-н Б. Ангелов, г-н г-н Ат. Атанасов, г-н Н. Николов.

Присъстваха още г-н Румен Рашев – кмет Община В. Търново, г-жа Е. Алкова – зам. кмет Община В. Търново, г-жа Мина Илиева – Главен секретар на Община В. Търново, директори и началници на отдели към общинска администрация, журналисти и граждани.

 

Г-Н Т. Д. ТОДОРОВ откри заседанието и даде думата на общинските съветници за изказвания и предложения по следния проект за

 

ДНЕВЕН РЕД:

 

 

1. Писмо № 17218/26.04.2002 г., на Министерство на образованието и науката относно намаление числеността на персонала в отрасъл “Образование” за Община Велико Търново.

 

Изказвания по дневния ред не бяха направени.

С 20 гласа “за”, “против” и “възд.се” няма, Общински съвет прие

 

ДНЕВЕН РЕД:

 

 

1. Писмо № 17218/26.04.2002 г., на Министерство на образованието и науката относно намаление числеността на персонала в отрасъл “Образование” за Община Велико Търново.

 

Председателят на ОбС прочете заявление от групата общински съветници на ОДС във връзка с взетото решение за освобождаване на г-н Пенчо Стойков Коджабашев като председател на Групата общински съветници на ОДС и избор на нов Председател – г-н Сава Славов Димитров.

 

Г-Н Р. РАШЕВ заяви, че е поискал извънредната сесия във връзка с определяне числеността на персонала в системата на образованието и представи накратко фактите. Той информира ОбС за полученото писмо от МОН относно числеността във функция “Образование” на община Велико Търново, възлизаща на 1 304 броя персонал. ГІн Кметът припомни, че на срещата, организирана от Синдикатите с политическите сили, с работодателите, представители на Общината, Инспектората на МОН и представители на областна администрация се стига до извода, че анализите са правени в МОН без съгласуване с общинска администрация – В. Търново или с Инспектората на МОН в града. Анализът, направен от ОбА показва, че е извършено чисто механично съкращение на персонала в сферата на образованието, като конкретните цифри се изразяват, както следва: 348 персонал в предучилищната степен, 997- в общообразователните училища, 30 – в полуинтернати, или общо 1 375 човека численост на персонала. Анализът е обсъждан със страните по КТД и с общ протокол е прието решение за цитираната по-горе оптимална численост на персонала при настоящото законодателство. При промяна на същото, ОбА съответно ще коригира предложението.

Г-н Рашев допълни, че от 01 юли трябва да се извършат посочените съкращения и да се връчат предизвестия за уволнение на 169 души, съгласно КТ и КТД, съгласно писмото и разпоредбите на МОН. Той добави, че това ще е чисто механично съкращение и ако то не се приеме, преразходът на средствата ще бъде за сметка на общинския бюджет, като съответно Общината няма да може да претендира пред МОН и МФ за увеличаване на бюджета за тези бройки, които не са съкратени. Получава се преразход на средства, който не би могло да се извърши на “своя глава”. Асо ОбС вземе решение за препотвърждаване на досегашната численост, то ОбА ще може да извършва плащанията в размера, в който ги извършва досега.

Г-ЖА М. БОЯДЖИЕВА, предвид сериозността на проблема, който се обсъжда, попита дали ПК по ОН е заседавала и дали е приела предварителен проект за решение, който ОбС да има предвид.

Г-Н Т.Д.ТОДОРОВ заяви, че на заседанието на зам-председателите е присъствал и г-н П. Пацев, като председател на ПК по ОН, като на същото се е коментирал проект за решение, който може да бъде предложен на заседанието. Проект за решение: “ОбС – В. Търново не приема определената от МОН численост на персонала във функция “Образование” и възлага на Кмета на община Велико Търново до следващата сесия да предложи нова численост въз основа на направен анализ на училищната мрежа и след съгласуване със синдикалните организации.”

Г-Н П. ПАЦЕВ изрази съжалението си от повода на извънредното заседание на ОбС, което се провежда по един доста неприятен факт – механичното съкращение числеността на персонала в сферата на образованието. Той изрази недоволството си от непрекъснатите промени в Наредбите №№5 и 7, на МОН, което от своя страна води до объркване и забавяне подготовката на училищния процес за новата учебна година. Г-н Пацев припомни, че няколкократно от трибуната на ОбС е заявявал, че се върви към осакатяване на образованието в РБългария и че много от управляващите страната не разбират проблемите му. Неговото лично убеждение, че в момента подобно механично съкращение не е необходимо. Г-н Пацев заяви, че не звучи сериозно от устата на г-н Министъра на образованието оправданието, че съкращенията се налагат поради липса на финансови средства, а в същото време се обявяват конкурси за “15 учебника по един предмет”, което изисква милиони левове.

Г-н Пацев допълни, че се прави опит да се унищожи образованието особено в селата, както неотдавна бе направено с цялата мрежа на здравеопазване в училищата, както и социалната политика за хранене на децата и учениците в учебните заведения.

В заключение г-н Пацев обобщи изказването си с това, че проблемите на образованието са изключително много и поради тази причина си е позволил да говори по-обстойно и да бъде по-критичен, за да стане ясно защо не е необходимо да се извършват съкращения в момента. Общинските съветници от трибуната на ОбС трябва ясно да заявят на гражданите на община Велико Търново, а и на цялата страна, че цялата вина за т.нар. социална политика “са на това правителство, което е отговорно за срутването и на здравеопазването, и на образованието, и на други дейности.” Трябва да стане ясно на всички, че некачествената работа, доколко може да се квалифицира за такава, на учителите, се дълги именно на объркването на нормативната база, на разпиляването на парите за образованието за други дейности, а не се дължи на самия процес в учебното заведение.

Г-Н Г. СТОЙКОВ се изказа, провокиран от заповедта на МОН и по-специално от т.3 на същата, която гласи, че в момента се прави: “Оптимизиране на училищната мрежа поради преобразуване, сливане и закриване на училища и обслужващи звена.” Този факт показва, че “чиновниците от МОН” не разбират механизма на вземане на решения. Не е ясно какво ще се оптимизира след преобразуването й.

Г-н Стойков заяви, че ОбС има правото да не се съобрази с тази заповед, поемайки и съответен риск. Решение по въпроса може да се вземе наесен, когято голяма част от нещата ще са изяснени. “Министерството най-после трябва да разбере, че не могат да се вземат решения в аванс и след това да се променят.”

В заключение г-н Стойков предложи да отпадне текста за съгласуване със синдикатите в предложението, прочетено от г-н Тодоров, тъй като с тях няма разногласие по въпроса.

Г-Н Р. РАШЕВ вметна, че е подписан КТД и всяка промяна, преструктуриране на мрежата или съкращение трябва да се съгласуват със синдикатите.

Г-ЖА В. ТОДОРОВА изрази възмущение от “фарисейските изказвания” на някои общински съветници защо точно сега се говори за проблема на образованието. Тя припомни, че по времето на предишния мандат на държавно управление се е налагало вземане на решения за закриване на училища, за съкращаване на учители и пр. Училището е “животът на селото” и не бива да се допуска поредното им закриване, чрез съкращаване на персонала в тях. В заключение г-жа Тодорова призова да не се дава погрешен подтекст на сесията и да не се критикуват само последните правителствени решения, защото за състоянието на образованието “са виновни всички правителства през последните 10 години.”

Г-Н Й. ЙОРДАНОВ от името на групата “БЗНС и коалиция НС” изрази подкрепата й на предложението за решение със съответните допълнения към него. Той подкрепи мнението на г-жа Тодорова, че село без училище и детска градина загива. Не може да се позволи да се закрива “поголовно всичко и навсякъде”.

Г-Н Р. РАШЕВ обясни, че числеността на персонала умножена по средната брутна заплата, определена с Постановление на МС, дава определена сума пари. На следващото заседание на ОбС ще се внесе по-конкретно предложение, което да се разгледа от комисиите на ОбС и да се разбере дали от 01.07.2002 г. се започва с нова численост на персонала.

Г-ЖА ЧИВЧИБАШИЕВА помоли да се даде думата на г-жа Надка Тодорова – представител на СБУ.

Г-ЖА Н. ТОДОРОВА благодари на ОбС за съпричастността и бързо взетите мерки от страна на Общината по време на преговорите, които са се водили след внасянето на Декларацията от страна на СБУ. Г-жа Тодорова изрази своето възмущение от категоризацията на учителите и заяви, че във Велико Търново няма неправоспособни учители, а високо квалифициран учебен персонал, носител на първа и втора квалификационна степен.

Г-Н С. ДИМИТРОВ прочете декларация от името на общински съветници от СДС, БЗНС и коалиция “Народен съюз”, “Гражданска инициатива”, “Социал-либерален избор”, в която се възразява срещу липсата на мотиви за драстичното намаляване на числеността на работещите в системата на функция “Образование” в община В. Търново.Поправките в законовата уредба водят да обучение в слети паралелки в селските училища, до закриване на ЦДГ в селата, до механично съкращаване на персонала в общинските училища и детски градини. Г-н Димитров апелира чрез декларацията да се даде бърз и конкретен отговор от МОН на следните въпроси:

  1. Защо числеността на общините е определена преди публикуването на наредбите в ДВ?
  2.  

  3. Защо наредбите се публикуват в края на учебната година?
  4. Как да бъде изпълнено условието за съкращение от 01.07.2002 г. в община В. Търново?
  5. Кой и кога направи анализ на училищната мрежа в община В. Търново?
  6. Защо безпринципно и немотивирано бе спрян приема по професионално обучение “Организация на среден и дребен бизнес” в СОУ “Емилиан Станев”?

 

Г-Н Й. ЙОРДАНОВ уточни, че декларацията е подкрепена и от БЗНС и от БЗНС “Народен съюз”.

Г-ЖА В. ТОДОРОВА репликира г-н Димитров с въпрос дали знае броя на училищата и университетите преди 1944 г.

Г-Н С. ВИТАНОВ отбеляза, че всички общински съветници трябва да се обединят около едно конкретно решение, в което да се посочат и мотиви. Той предложи да се приеме, че ОбС Велико Търново не приема определената от МОН бройка като по-нататък общинската администрация ще направи разчет и ще уточни % на съкращение. Г-н Витанов зададе въпрос към г-н Рашев по какъв начин се изпълнява решението за превозването на учениците от с. Присово до ОУ “Патриарх Евтимий”- гр. В. Търново.

Г-Н РАШЕВ отговори, че решението е изпълнено. Относно дискутираното предложение той предложи следното: “Поради механично и несъобразено с нормативната уредба определяне, ОбС не приема тази численост и на свое следващо заседание ще определи и ще предложи на Министерството нова численост.”

Г-Н Т.Д.ТОДОРОВ отбеляза, че трябва да има съгласуване и със синдикалните организации.

Г-Н П. ПЕТРОВ предложи да се прекратят дебатите и да се делегират права на представителите на всяка група съветници да редактират едно решение, което да бъде подложено на гласуване.

Г-н П. Петров предложи 10 минути почивка.

 

След почивката Г-Н Т. ТОДОРОВ прочете проекта за решение.

Г-Н С. ВИТАНОВ предложи да се допълни текста: “ в съответсвие с гореизложеното ОбС реши:”

Други изказвания не бяха направени.

 

С 25 гласа “за”, “против” – няма и “въздържал се” – няма, Общински съвет – Велико Търново прие

 

РЕШЕНИЕ № 779

 

ОТНОСНО: Числеността на персонала във функция “Образование” на Община Велико Търново, определена с писмо № 17218/26.04.2002 год. на МОН

 

През последните години Община Велико Търново, принудена от демографските промени и в желанието си да оптимизира училищната мрежа, направи необходимите съкращения. Закрити са училища, детски градини, полуинтернатни групи в среден курс, групи в детски градини, дейности в ОДК. Непедагогическият персонал е сведен до минимум.

Предстои обстоен анализ на състоянието на училищната мрежа, съобразен с новите наредби на МОН. Предварителният анализ показва, че намалението на числеността на персонала трябва да бъде около 6%-7%, а не определените ни от Министъра на образованието и науката с писмо № 17218/26.04.2002 год. 11,47%.

 

На основание на гореизложеното Общински съвет – Велико Търново

 

РЕШИ:

 

    1. Не приема определената с писмо № 17218/26.04.2002 год. на МОН численост на персонала от 1304 бр., считано от 01 юли 2002 год.
    2. Възлага на Кмета на Община Велико Търново да предложи на следващата сесия на Общински съвет численост на персонала, съобразно нормативните документи на МОН.

 

 

Поради изчерпване на дневния ред заседанието на Общински съвет - Велико Търново бе закрито в 11:15 ч.

 

Препис от протокола се изпраща на Областен управител и Районна прокуратура за сведение.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ

ОБЩИНСКИ СЪВЕТ

ВЕЛИКО ТЪРНОВО

                                /Т. Д. ТОДОРОВ/

 

 

ПРОТОКОЛИРАЛ

                                /М. Цонева/

 

 

 

ЗАМ.ПРЕДСЕДАТЕЛИ:

 

 

…………….         …………….         ……………

/К.Джанабетска/     /П.Гагова/         /М.Михов/

……………             …………….

/П. Петров/             /Ст. Витанов/

 

 

 

Обратно в заседания