ОТЧЕТ

НА ПРОГРАМАТА ЗА ДЕЙСТВИЕ ЗА ПЕРИОДА 2005 ГОДИНА НА КОМИСИЯТА ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО КЪМ ДИРЕКЦИЯ

"СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ” ГРАД ВЕЛИКО ТЪРНОВО

 

По дейност № 1

С решение на Общински съвет е предоставена сграда в с. Беляковец, общинска собственост за изграждане на Дневен център, структурно звено от Комплекса за социални услуги, който след извършване на ремонтни дейности, да предоставя такива услуги. В процес е изработване на проект за Дневен център на деца с увреждания.

Със Заповед на Изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане е разкрит Център за социална рехабилитация и интеграция като форма на предоставяне на социална услуга в общността.

Потребители на социалната услуга са следните групи:

По дейност № 2

С оглед изпълнението на задачите, залегнати в Националната програма за закрила на детето, ОЗД /отдел "Закрила на детето"/ работи в насока реинтеграция на децата, като за 2005 година в биологичните им семейства са реинтегрирани 35 деца, а в семейства на осиновители 9 деца. Разработена е и успешно се прилага методика за реинтеграция, включваща оценка на капацитета, подкрепа и наблюдение на децата в семейната им среда.

По дейност № 3

Голяма част от дейността на ОЗД в изпълнение на Плана за намаляване броя на децата, отглеждани в институции е работата по превенция на изоставянето на деца, включваща социална работа със семействата с оглед преодоляване на кризисни и конфликтни ситуации, финансово подпомагане и юридическа консултация. През 2005 година е предотвратено настаняването в специализирани институции на 29 деца.

По дейност № 4

През 2005 година активно се работи в насока развиване на приемната грижа като алтернативна форма на отглеждане на деца. След проведено обучение за този период има едно утвърдено приемно семейство. Продължава работата с вече настанените деца в първото приемно семейство.

По дейност № 5

За 2005 година са изготвени социални доклади и извършени оценки на 250 деца с трайно намалена възможност за социална адаптация. В оценката се дават препоръки за социално включване, социална услугата, която могат да ползват децата, насочване към Екип за медико - диагностична оценка с оглед включването им в образователния процес. Работата е в насока социализиране на децата и доразвиване на потенциала им. Оценените деца се подпомагат и финансово според вида и степента на увреждането, съгласно ППЗИХУ.

По дейност № 6

През 2005 година в резултат на добро партньорство на ОЗД с Европейския център гр. В.Търново се отчита повишаване информираността на обществото по проблемите, свързани с деца. С цел популяризиране и насочване към ползване на предлаганите социални услуги за деца и семейства е изготвена информационна брошура.

По дейност № 7

ДСП извършва периодично мониторинг на предлаганите социални услуги за деца в риск и техните семейства. По програма СЕЙН ползват услугата 7 деца от Община В. Търново, 21 деца имат личен асистент. Социален асистент имат 6 деца.

По дейност № 8

Дейността на Дневния център за деца с проблеми в развитието адекватно задоволява потребностите на деца с увреждания от ранна детска и предучилищна възраст. Капацитетът му е 20 места. Социалната услуга през 2005 година е ползвана от 32 деца с направление от ОЗД. С оглед подобряване качеството на грижи на децата с увреждания, в дневния център на ДМСГД са разработени и се предлагат следните услуги:

По дейност № 9

През учебната 2005 – 2006 година на 34 деца от Община В. Търново със специални образователни потребности и/или хронични заболявания са създадени възможности и подкрепяща среда да участват в процеса на образование. Същите са включени в интегрирано обучение в масови училища, разпределени, както следва: в СОУ "В. Комаров" – 5; в СОУ " В. Благоева" -2; ОУ "Д. Благоев" – 5 ученика; в ОУ "П.Р. Славейков" – 5; в ОУ "Бачо Киро" -2; в СОУ "Ем.Станев" -3; в ОУ " Патр. Евтимий" -5 ученика; в ОУ "Неофит Рилски" – 7 ученика. За всеки ученик е разработен индивидуален план за обучение от мултидисциплинарен екип.

По дейност № 10

Регионалният педагогически център /РПЦ/ със съдействието на Регионалния инспекторат по образованието изгради в с. Водолей, Център за деца билингви. Създаден е по проект на РПЦ гр. В. Търново по линия на сдружение "Образователен свят" и финансиран от Демократична комисия към посолство на САЩ. Основната цел на проекта е превенция на отпадане на деца от училище, която започва от подготвителната група. Дейностите свързани с проекта са подобряване на материалната база, подобряване на образователната среда, интерактивно взаимодействие с децата и взаимодействие с родители.

По дейност № 11

Със заповед на Изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане е открито "Защитено жилище" като форма на социална услуга, предоставяна в общността за подпомагане на младите хора в процеса на придобиване на самостоятелност. Капацитетът на жилището е 8 места. Социалната услуга ползват девойки и младежи, напуснали специализирани институции за деца. Екип от професионалисти работи с младежите в насока подготовка за независим и самостоятелен живот.

По дейност № 12

Мултидисциплинарен екип, включващ специалисти от МКБППМН, ОЗД и детска педагогическа стая са работили с 38 деца извършители на противообществени прояви и техните родители в насока корекция на поведението и психологическо консултиране.

По дейност № 13

За 2005 година от Община Велико Търново са изплатени 1370 лева за стимулиране на 8 деца, постигнали високи резултати в областта на изкуството, информационните технологии и спорта, съгласно Наредбата за условията и реда за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби.

По дейност № 14

Проведени са семинари, организирани от държавни и неправителствени организации, свързани с приемната грижа, трафик на деца, правни аспекти на закрилата на децата, работа с деца, социални услуги.

По дейност № 15

По проект "Действай сега за превенция на ранното отпадане от училище" са сформирани екипи от обучители по метода "връстници обучават връстници". Треньори на семинара са обучители от Дружество за ООН. Целевата група е определена съвместно с Отдела за закрила на детето – ученици от V – VII клас на СОУ “Вл. Комаров” гр. В. Търново. Дружество за ООН в България и Международна школа “ЕДЮКО България” организираха обучителен семинар за обучители от 12 Клуба на ООН. През месец юни е проведена информационната кампания, като са разпространени сред учениците две листовки “Закрила за детето” и “Имам право да уча”. През месец октомври е проведено обучение на 30 ученика от VIII до XII клас, като е използвана обучителната папка - Деца в риск и помагало за младия обучител “Момичето и неговото право на образование”. Отчитайки положителните резултати от проведеното обучение, е разширена целевата група на участниците – включени са и учениците от V- VII клас на ОУ “Димитър Благоев” гр. В. Търново. Продължава работата по проекта.