01.06.2015 14:30

Оперите „Борислав“ и „Борис Годунов“ на „Сцена на вековете“

„Борислав“ и „Борис Годунов“ са заглавията в афиша на тазгодишния Летен оперен фестивал „Сцена на вековете“, който ще се проведе от 24 юли до 1 август на крепостта "Царевец". Културният форум се организира от Община Велико Търново и Общинската агенция по туризъм „Царевград Търнов“ в партньорството със Софийската опера и балет.
Постановката на първата българска историческа опера в четири действия „Борислав“ по повестта на Иван Вазов и музика на маестро Георги Атанасов.ще е едно от музикалните събития това лято. Произведението ще се качи отново на сцена повече от 100 години след като композиторът го създава. Премиерата е на откритата сцена на Царевец на 24 и 25 юли. Зад амбициозния проект стои директорът на Софийската опера акад. Пламен Карталов.
На 31 юли и на 1 август публиката на „Сцена на вековете“ ще види шедьовъра на руската класика, операта "Борис Годунов" от Модест Мусоргски. Постановката е върху оригиналната версия на операта от 1869 г., но с различен финал - възшествие през храма вместо смърт на угасналия от мъка руски владетел.
На 28 юли трупата на Софийската опера и балет ще представи балета „Зорба гъркът“ по Микис Теодоракис, а на следващия ден почитателите на това изкуство ще могат да видят „Кармен“ и „Рапсодия в синьо“ по музика на Бизе-Шчедрин и Джордж Гершуин. Балетните спектакли ще са в Летния театър в парк „Марно поле“.
Всички спектакли от Летен оперен фестивал „Сцена на вековете“ са с начален време от 21:00 часа.
Билети се предлагат в Туристически информационен център на ул. "Христо Ботев" № 5 във Велико Търново и в системата на www.eventim.bg
За операта „Борислав“
„Борислав“ е първата опера на Маестро Георги Атанасов (1882-1931г.) и първата българска историческа опера. Създадена е през 1911 година по едноименното заглавие на Иван Вазов. Народният поет пише драмата „Борислав“ през 1909 г. провокиран от историческата романтика на миналото, в която търси поука и вдъхновение за съвременниците си, които продължават да водят борба за освобождение и обединение на България. Първата постановка на пиесата е на 1 септември 1909 г. в Народния театър в София. Почти по същото време с голям успех драмата се представя от любители артисти и на търновска сцена.
Маестро Георги Атанасов написва сам либретото на „Борислав“. Премиерата на операта, която е в четири действие е на 4 март 1911 г. в Българска оперна дружба (Софийската народна опера), а диригент е самия композитор.
Воеводата Борислав, цар Иван Асен II, дъщеря му Тамара, плененият епирски владетел Теодор Комнин и неговата дъщеря Ирина, знатни боляри, изпепеляващи любовни страсти и дворцови интриги ще оживеят сред естествения декор на двореца на българските царе на крепостта Царевец. Постановката е на директора на операта акад. Пламен Карталов и е правена специално за Летен оперен фестивал „Сцена на вековете“ по повод 830-годишнината от въстанието на Асеневци и възобновяването на българската държава.
     
За операта „Борис Годунов“
Шедьовърът на руската класика, операта "Борис Годунов" от Модест Мусоргски (1839 - 1881г.) публиката на Летен оперен фесттивал „Сцена на вековете“ ще види на 31 юли и 1 август 2015 г. Постановката е върху оригиналната версия на операта от 1869 г., отхвърлена навремето от имперската цензура.
Проектът на режисьора акад. Пламен Карталов е с различен финал - възшествие през храма вместо смърт на угасналия от мъка руски владетел. Оперното заглавие е режисирано за открита сцена и премиерата му бе миналото лято пред храм-паметника „Александър Невски“. В постановката са използвани реални и хиперболизирани символи. Живи брези съжителстват на сцената заедно с руски православни икони и гигантски релси, обагрени в кърваво червено, повлияни от чернобялата графика „Релси към небето“ на художника Боян Донев. В сценографията присъства и картата на Руската империя от времето на цар Борис Годунов.
Зрителите ще открият много метафори и препратки към днешния ден - слуховете, гладът, бедствията, чуждата намеса, характерни за „смутното време“ на царуването на Борис Годунов, довеждат до упадък на държавата и управлението му.
Всеки спектакъл ще започва с монах, който с клепало ще възвестява началото. Но преди да са прозвучали първите акорди на операта, публиката ще слуша гласа на Борис Христов с уникалните му песнопения.

 

 
© 2024 Община Велико Търново. Условия за поверителност. Условия за ползване.